تبلیغات
حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ

لوگوی سه گوش

 افسر جنگ نرم - راز همتایی شب نیمه شعبان با شب قدر
 
افسر جنگ نرم
صبح میلاد سحرگاه نیمه شعبان سال 255 هجری قمری با طلوع خورشید وجود قطب دایره امكان، واسطه زمین و آسمان، حضرت بقیه الله الأعظم (ارواح من سواه فداه) منور و با نسیم دل انگیز حضورش عالم امكان عطرآگین شد و بدین ترتیب زمینه تحقق وعده خدای سبحان در پیروزی مستضعفان و امامت آنان فراهم شد: «ونرید أن نمن علی الذین استضعفوا فی الأرض ونجعلهم ائمه ونجعلهم الوارثین»(قصص:5). با تولد ولی خدا بهترین بركات بهره مردم می شود، زیرا او خیر اهل الارض است و اثر وجودی بهترین انسان زمین تمام زمین و اكنافش را بهره مند می سازد.
نیمه شعبان شب مباركی است كه در فضایل، شباهت بسیاری به لیالی قدر دارد. فضیلت نیمه شعبان وقتی امام معصوم(ع) به دنیا می آید و به عبارت دیگر انسان كاملی از مخزن غیب تنزل پیدا می كند مانند آن است كه قرآن كریم از مخزن غیب الهی تنزل پیدا كند و چون قرآن و عترت دو ثقل ثقیل و وزنه وزین نظام آفرینش هستند كه از یكدیگر جدایی ندارند، حكم هر یك همانند حكم دیگری است. قرآن تجلی كتاب تدوینی خدا و انسان كامل معصوم تجلی كتاب تكوینی اوست. همان طور كه با نزول قرآن در ظرف زمانی معین آن ظرف معهود قدر یافته و شب قدر می شود با تجلی امام معصوم و تنزلش از مخزن غیب الهی در ظرف زمان معین آن ظرف شخصی قدر پیدا می كند و شب قدر می شود، چنانكه همین جدایی ناپذیری سبب می شود كه عظمت لیله القدر و شب نیمه شعبان از یكدیگر جدایی ناپذیر باشد. بدین جهت در روایات می بینیم همان طور كه شب و روز قدر نسبت به سایر لیالی و ایام شهر الله المبارك فضیلت پیدا كرده است، شب و روز نیمه شعبان المعظم نیز به بركت بروز و ظهور عصاره آفرینش از خزانه غیب الهی برجستگی خاصی در میان سایر لیالی و ایام شهرالرساله والنبوه پیدا كرده است. البته این سخن درباره همه امامان معصوم (علیهم السلام) و مولد آنان صادق است، لیكن چون عصاره چهارده معصوم و عصاره همه انسان های كامل، خاتم الاولیا و خاتم الاوصیا، حضرت بقیه الله (ارواح من سواه فداه) است، این كلام درباره مولد او وارد شده است، از این رو نه تنها درباره شب قدر آمده است كه در این شب دعای هیچ كس رد نمی شود مگر آن كه عاق والدین، قاطع رحم، شارب الخمر باشد، یا در قلبش عداوت مومن باشد.
وقتی از خامس الحجج حضرت باقر العلوم(ع) درباره فضیلت شب نیمه شعبان سوال شد، فرمود: با فضیلت ترین شب بعد از لیله القدر شب نیمه شعبان است و خدا در این شب فضل خود را بر بندگانش ارزانی می دارد و با منت و كرم خود آنها را می آمرزد، پس برای قرب به خدای سبحان در این شب تلاش و كوشش كنید؛ چون خدا قسم یاد كرده است كه هیچ سائلی را ـ تا وقتی كه امر ناپسند و گناهی طلب نكند - محروم نگرداند. آنگاه فرمود: این شب، شبی است كه خدای سبحان برای ما اهل بیت قرار داده به ازای لیله القدر كه برای پیامبراكرم(ص) قرار داده است.
از این رو برخی از بزرگان برای تشریح این فضیلت فرموده اند: شب نیمه شعبان نیز در حد خود شب قدر است؛ چون اگر شب های سه گانه ماه مبارك رمضان ظرف نزول قرآن كریم است، شب نیمه شعبان، ظرف تجلی قرآن ناطق از ماورای طبیعت به نشئه طبیعت و جهان ماده است.
در روایات نیز تعابیری هست كه با قدر بودن شب نیمه شعبان تناسب دارد. نبی اكرم(ص) در شب نیمه شعبان به عایشه فرمود: آیا نمی دانی این شب چه شبی است؟ این شب، شب نیمه شعبان است كه اجل ها در آن نوشته می شود و ارزاق در آن تقسیم می شود. در این شب خداوند فرشتگانی را به آسمان دنیا و از آنجا به زمین نازل می كند، در نازل شدن به زمین ابتدا در مكه نازل می شوند. تقسیم ارزاق، نوشته شدن مرگ ها، نزول فرشتگان به صورت ویژه، از خصوصیات شب قدر است.
البته شب قدر، متعدد و دارای مراتب است. بدین صورت كه خدای سبحان در نیمه شعبان مراحل اولیه امور را تنظیم و تقدیر می كند و در شب نوزدهم و سپس بیست ویكم كامل تر كرده و در نهایت در شب بیست وسوم به مرحله نهایی می رساند.
از امام صادق (ع) نیز روایت شده كه پدر بزرگوارشان در پاسخ كسی كه از فضیلت شب نیمه شعبان از ایشان پرسیده بود، فرمودند: این شب برترین شب ها پس از شب قدر است، خداوند در این شب فضلش را بر بندگان جاری می سازد و از منت خویش گناهان آنان را می بخشد، پس تلاش كنید كه در این شب به خدا نزدیك شوید. همانا این شب، شبی است كه خداوند به وجود خود سوگند یاد كرده كه در آن درخواست كننده ای را، مادام كه درخواست گناه نداشته باشد، از درگاه خود نراند.
در بحارالانوار در مورد اهمیت این شب از زبان پیامبر اكرم (ص) اینگونه روایت شده است: من شب نیمه شعبان، خوابیده بودم كه جبرائیل به نزدم آمد و گفت: ای محمد آیا در این شب می خوابی؟
گفتم: ای جبرائیل مگر این شب چه شبی است؟ جبرائیل گفت: این شب، شب نیمه شعبان است. ای محمد برخیز پس مرا از بستر خواب بلند كرد، آنگاه به بقیع برد و گفت: سرت را بلند كن و به آسمان بنگر.
این شبی است كه درهای آسمان در آن باز می شود: درهای رحمت. در «رضوان»، در «مغفرت» در «فضل» در «توبه» در «نعمت» در «جود» و در «احسان» و خداوند به عدد موها و پشم های گاو و گوسفند مردم را از آتش جهنم آزاد می كند، زمان مرگ را در آن ثبت كرده و به مدت یك سال روزی ها را تقسیم می كند؛ و هر چه را كه در تمام سال اتفاق می افتد فرو می فرستد. محمد كسی كه این شب را با گفتن «الله اكبر»، «سبحان الله» و «لا اله الا الله» و دعا نماز و قرآن خواندن و انجام اعمال مستحب و استغفار كردن زنده نگه دارد بهشت منزل و استراحتگاه او خواهد بود و گناهان گذشته و آینده اش بخشیده می شود.
نیمه شعبان علاوه بر اینكه روز خجسته میلاد امام عصر (عج) است، فرصت معنوی مناسب و ارزشمندی برای راز و نیاز با خالق هستی و نزدیكی هرچه بهتر و بیشتر به معبود و كسب بركات الهی است.
این شب از چنان اهمیتی برخوردار است كه هم ردیف و هم پای شب های قدر است و از این موقعیت می توان چون شب های قدر ماه مبارك رمضان، برای كسب خیرات و بركات معنوی بهره برد و نهایت تلاش را برای كسب فیض داشت.
حجت الهی كه خیر اهل الارض زمان ماست، در سحرگاه نیمه شعبان سال 255 (هچ .ق) چشم به جهان گشودند و این شب مبارك كه میلاد موفور السرور آن حضرت است، احتمال دارد شب قدر نیز باشد، همان گونه كه به برخی اعمال لیالی قدر در این شب نیز سفارش شده است.
در فضیلت شب نیمه شعبان نیز نبی مكرم اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود كه: خداوند در شب نیمه شعبان به اندازه موی گوسفندان قبیله بنی كلب بندگانش را می آمرزد؛ «یغفر الله لیله النصف من شعبان من خلقه بقدر شعر معزی بنی كلب» و این سخن، كنایه از فراوانی آمرزیده شدگان در این شب مبارك است.
كلام نورانی دیگری از امام صادق(ع) نشان می دهد نیمه شعبان نیز در حد خود، شب قدر و واجد یكی از درجات تقدیر امور است. ایشان در برابر این سنت با لیالی مباركه قدر فرمود: «انها اللیله التی جعلها الله لنا أهل البیت بزاء ما جعل لیله القدر لنبینا صلی الله علیه و آله» همین طور كه خداوند به پیامبر(ص) شب قدر مرحمت فرمود، به ما اهل بیت نیز نیمه شعبان را عطا كرد.
امام باقر(ع) در پاسخ پرسشی درباره فضیلت شب نیمه شعبان فرمود كه با فضیلت ترین شب پس از لیله القدر، شب نیمه شعبان است كه خداوند در این شب فضل خویش را بر برندگانش ارزانی می دارد و با من و كرم خود آنان را می آمرزد، پس برای نزدیكی به خدای سبحان در این شب بكوشید؛ چون خداوند سوگند یاد كرده است كه هیچ سائلی را ـ تا وقتی كه امر ناپسند و گناهی نخواسته است- محروم نگرداند: «هی أفضل لیله بعد لیله القدر؛ فیها یمنح الله تعالی العباد فضله و یغفرلهم بمنه. فاجتهدوا فی القربه لی الله (تعالی) فیها، فنها لیله آلی الله تعالی علی نفسه ان لا یرد سائلاً له فیها، ما لم یسئل معصیه و... فاجتهدوا فی الدعاء و الثناء علی الله (عزوجل)»
پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) در شب نیمه شعبان به عایشه فرمود كه در نیمه شعبان اجل ها نوشته و ارزاق قسمت می شود و خدای عزوجل در این شب بیش از موی بزهای قبیله بنی كلب، بندگانش را می آمرزد و فرشتگان را به آسمان دنیا و از آنجا به زمین نازل می كند و در این نزول ابتدا در مكه فرود می آیند.
شیوه صحیح بزرگداشت اعیاد شریف
قرآن كریم بزرگداشت و گرامیداشت آیات خدا را از نشانه های تقوای قلوب و صفات متقیان می داند «و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب» (حج:32) وجود گرامی امام معصوم(ع) از برترین آیات و نشانه های الهی است و تكریم و بزرگداشت او در ایام میلاد یا شهادت مصداق تعظیم شعائر خدای سبحان است. اما در بزرگداشت ائمه هدایت و به ویژه امام عصر(عج) كاری شایسته انجام است كه در پرتو آن كشور امام زمان (عج) تا ظهور حضرتش به قدر امكان از خطرها مصون بماند. برخی از اعمال كه در این اعیاد شریف صورت می پذیرد، مانند تهیه كیك های بزرگ، چراغانی های زیبا و ... در برخی موارد كاملاً بی ارتباط به میلاد شریف عصاره هستی است، به گونه ای كه در چین كمونیست یا سایر ممالك الحادی و در عیدهای موهوم و بی اساسی كه هیچ بهره ای از حقیقت ندارند این اعمال انجام می شود. در حالی كه باید این جشن های بزرگ و ایام خجسته را به برنامه ها و اعمالی زینت داد كه با مولود آن عید پیوند داشته باشد و چون از دستاوردهای ظهور حضرت بقیه الله الاعظم(عج) بلوغ عقول انسان ها و كشف گنجینه های فهم بشر است در چنین روزهای خجسته سزاست به اموری پرداخته شود كه رشد و تكامل فهم و عقل انسان ها و منتظران آن حضرت را تأمین می كند. آنجا كه تلاش برای فهم و رشد عقل صورت می گیرد شایسته بزرگداشت عید میلاد حضرت حجت بن الحسن و جایگاه اهل انتظار است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1396/06/27 08:02
Your mode of describing the whole thing in this article is genuinely fastidious, all be able to simply be aware of it, Thanks a lot.
1392/05/8 14:27
با پست جدید منتظر شما هستم
1392/04/19 11:16
مژده ای منتظران ماه خدا امده است / ماه شبهای مناجات و دعا امده است

ماه دلدادگی بنده به معبود رسید / بر سر سفره شاهانه گدا امده است . . .

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه مهمانی خدا، ماه بارش رحمت الهی، ماه بهار قرآن را به شما تبریک عرض می نماییم.
1392/04/9 19:54
سلام با شیعه كشی بروزم .
با حضورتون وبلاگم مارو منوركنید.
1392/04/7 20:35
سلام خوشحال میشم به وبم سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز : 31
  • بازدید دیروز : 27
  • بازدید این ماه : 54
  • بازدید ماه قبل :92
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
افسر جنگ نرم (فیضیه)
افسر جنگ نرم
free counters
Free counters Online User

خورشید

کمپین وبلاگ نویسی امام علی النقی (ع)

1.
Iranbloglist.com