تبلیغات
حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ

لوگوی سه گوش

 افسر جنگ نرم - امام خامنه ای و امام خمینی
 
افسر جنگ نرم
را و نظریات سیاسی حضرت امام خمینی(ره) در هیاهوی مكاتب و رژیم های سیاسی رایج شرق و غرب در قرن بیستم، با پدیده مباركی به نام انقلاب اسلامی ایران و پایه گذاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تجلی عملی یافت و ادبیات و الگویی جدید مبتنی بر اسلام ناب محمدی(ص) عرضه شد كه نه تنها مغایر و معارض با الگو های موجود بود، بلكه به عنوان یك الگوی نظری و عملی موفق، الهام بخش ملت های مسلمان و آزادیخواهان جهان شد. به اذعان همه تحلیلگران و واقع نگران، موج بیداری اسلامی و حق طلبی و عدالت خواهی و از جمله تحولات منطقه ای كنونی متأثر از سیره نظری و عملی آن حضرت محسوب می شوند.


مكتب سیاسی حضرت امام(ره) دارای شاخصه ها و امتیازاتی است كه آن را منحصر به فرد كرده است. شاید همین موضوع باعث شد، برخی گمان كنند كه پس از ارتحال امام خمینی(ره)، ادامه راه با همان ویژگی ها، میسر نخواهد بود. دشمنان و مخالفان امام، انقلاب و جمهوری اسلامی، این آرزو و انتظار را پنهان نمی كردند كه اندیشه امام را باید به موزه ها سپرد و بر این باور بودند كه انقلاب، نظام و همه دستاوردهای این مكتب بزرگ و تحول آفرین نیز در پیچ و خم تحولات سیاسی دچار چالش های جدی و استحاله شده و تنزل و تغییر پیدا خواهد كرد. البته نگرانی های وفاداران به انقلاب و مكتب امام را نیز نباید نادیده گرفت.
اكنون و پس از گذشت بیش از دو دهه از رحلت معمار بزرگ انقلاب اسلامی و در آستانه بیست وسومین سال تجدید میثاق با امام (ره)، ملت ایران و آزادیخواهان جهان شاهد آن هستند كه شاگرد ممتاز حضرت امام(ره)، مكتب فقهی و سیاسی آن حضرت و دستاوردهای انقلابش را با همان مختصات حفظ كرد و در تندبادهای سیاسی دو دهه اخیر با ویژگی به روزشونده ای آن را ادامه و ارتقا داد.
بی شك، راز چیستی و چرایی این ماندگاری و فرایند ارتقای آن را باید به ارتباط واقعی مرید و مرادی و پیوند عمیق بین آن دو از یك سو و هوشمندی امام خامنه ای(مدظله العالی) در استمرار و پویایی بیشتر مكتب سیاسی امام(ره) جست وجو كرد. باور عمیق آموزه های اسلام ناب محمدی(ص)، تجربه آموزی از سیره نظری و عملی معصومان(علیهم السلام) و همچنین توجه به درس ها و عبرت های تاریخی از عناصر برجسته در تقویت و استحكام این پیوند به شمار می آید.
با اندكی تأمل این موضوع را می توان در بررسی ماهیت و روند تحولات سال های پس از سال 1368 به خوبی دریافت. در حوزه داخلی و مناسبات خارجی، شرایط و پدیده های جدیدی بر انقلاب و نظام تحمیل شد. بسیاری از آنها از لحاظ ماهیت، اهداف، گستره، پیچیدگی، عناصر و بازیگران، متفاوت با گذشته و بعضاً منحصر به فرد بودند.
تلاش برای براندازی نرم از طریق ایجاد انحراف از درون، یكی از پدیده های این دوران است. رسوخ عناصر لیبرال مسلك در سطوح اجرایی نظام اگرچه شاید با این هدف نبوده، اما شرایط نفوذ و جولان عناصر سكولار در حوزه های اجرایی و قانون گذاری را در دوره ای فراهم كرد كه سناریوی براندازی را در سال 1378 رقم زدند. كمترین تردیدی وجود ندارد كه نقش بی بدیل امام خامنه ای و هوشیاری و حضور مردم وفادار و در صحنه، عامل اصلی خنثی سازی این سناریو و جلوگیری از انحراف در آرمان ها و حراست از خط اصیل انقلاب و امام(ره) بود.
این سناریو با مختصاتی ارتقا یافته و با بهره گیری از ظرفیت گسترده دشمنان نظام و برخی از عناصر با سابقه انقلابی، در سال 1388 تكرار شد. یكی از وجوه متمایز فتنه سال 1388، لغزیدن بسیاری از خواص بود. برخی آشكارا بر انقلاب، امام و رهبری خروج كردند، برخی نیز با مواضع و رفتار خود به آنها كمك كردند و بسیاری نیز سكوت را ترجیح دادند و نظاره گر نتیجه شدند. كم بودند خواصی كه به رسالت خود به درستی عمل كنند. شاید كسی تصور نمی كرد كه شخصیتی چون حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی كه خود را از شاگردان خاص امام می داند و ادعا می كند كه «یار غار» رهبری است(1) از امام خامنه ای، خط امام و مردم فاصله بگیرد و مواضع، نامه ها و رفتارش عملاً به شتاب جریان فتنه كمك كنند. در این فتنه نیز هوشمندی و درایت امام خامنه ای و بصیرت آحاد ملت، سبب عبور از فتنه و حفظ میراث ماندگار امام(ره) شد.
یكی از وجوه مشخص در تطبیق الگوی سیاسی امام خامنه ای با مكتب سیاسی امام(ره)، جاذبه و دافعه و نوع مواجهه با مخالفان است. تذكر و هدایت، تبیین و روشنگری، مدارا، نكوهش و سرزنش، تلاش برای آرام كردن اوضاع و جدا كردن صف فتنه گران، در نهایت برخورد شجاعانه، قاطع و با صلابت انقلابی، مراحل و فرایندی است كه امام خامنه ای در طول این سال ها در مواجهه با عناصر و جریان های انحرافی و فتنه ها داشته اند كه دقیقاً همان شیوه امام راحل است كه در دهه اول و در مواجهه با عناصر و جریان های مشابه نظیر دولت موقت و مسائل مربوط به آن، خودكامگی های بنی صدر فتنه های شریعتمداری و شیخ ساده لوح را داشتند. همواره مرز مدارای امام خامنه ای همانند امام(ره)، اسلام و آرمان های انقلاب اسلامی، دستاوردهای نظام و قانون بوده است.
علاوه برآنچه بیان شد، در حوزه داخلی، امام خامنه ای در هر فرصت مناسبی به تبیین مكتب سیاسی امام و شاخصه های آن اهتمام كرده و به نوعی به گفتمان سازی و تئوریزه كردن آن متناسب با شرایط و مقتضیات اقدام كردند. از نمونه های آن می توان به موضوع «فرایند تحقق اهداف انقلاب اسلامی» اشاره كرد. ایشان با الهام از مكتب سیاسی معمار انقلاب، این فرایند را در پنج مرحله «برپایی انقلاب اسلامی، استقرار نظام اسلامی، تشكیل دولت اسلامی، تشكیل كشور اسلامی، برپایی تمدن بین الملل اسلامی» تبیین و مهندسی نمودند(2) و همه ظرفیت ها را برای عملی شدن این فرایند با حفظ آرمان ها و ماندگاری اصول و شاخصه های خط امام بسیج كردند.
نمونه دیگر، مواجهه با حركت انحرافی ای بود كه تلاش داشت شاخص «مردمی بودن انقلاب و نظام اسلامی» را به مردم سالاری با الهام از اندیشه های لیبرالی و یا سكولاریستی ترویج و مصادره كند. امام خامنه ای در مواجهه با این انحراف، به تبیین سیره نظری و عملی امام پرداختند و با مشخص كردن مرز انحراف، «مردم سالاری دینی» را میراث خدشه ناپذیر و ماندگار حضرت امام(ره) برای همه نسل ها معرفی كردند و تأكید كردند كه مردم سالاری دینی همان «راه سومی»(3) است كه ملت های بیدار منطقه و پس از آن جهان از میان رژیم های موجود به آن چشم دوخته و برای آن تلاش كرده و خواهند كرد.
الگوی سیاسی امام خامنه ای در حوزه مناسبات خارجی نیز با الهام از مشی سیاسی امام(ره) و بر پایه سه اصل عزت، حكمت و مصلحت استوار است. مسیر ایستادگی در برابر زیاده خواهی های نظام سلطه به سركردگی آمریكا، با صلابت و شفافیت ادامه یافت. اگرچه نغمه های زیادی برای عدول از خط امام به بهانه هایی چون؛ ضرورت هماهنگ شدن با نظام بین الملل، كاهش فشارها و تهدیدات، تغییر شرایط و لزوم نگاه نو به مناسبات بعضاً از سوی عناصری از درون نظام و مسئولان سروده شد، اما همواره خط امام(ره) مبنا و معیار قرار داشت. اعتماد به نفس و خودباوری، تبدیل كردن تحریم ها و تهدیدات به فرصت ها، نهراسیدن از دشمن و برداشتن گام های پیشرفت و تعالی با بی اعتنایی به تهدیدات از مشخصه های این خط اصیل محسوب می شوند.
چنین الگویی توانست در انبوه تحریم ها و تهدیدات مستمر، باثبات ترین نظام سیاسی منطقه را به رخ كشورهای منطقه و جهان بكشد، الهام بخش ملت های مسلمان در انتخاب «مردم سالاری دینی» به جای رژیم های مدعی موجود جهانی شود و گامی عملی در استراتژی امام(ره) برای صدور انقلاب بردارد، ارمغان های ارزشمندی چون تكنولوژی های نوین و چرخه كامل دانش هسته ای بومی را به ملت ایران هدیه كند و دشمنان را به اعتراف به شكست و عقب نشینی وادار نماید.
ـــــــــــــــــــــــ
پی نوشت ها:
1- آیت الله هاشمی رفسنجانی: من فكر می كنم در این كشور دو نفر كه از من و رهبری به هم نزدیك تر باشند پیدا نمی كنید. عشقم آقای خامنه ای است. ما 50 سال است كه رفیق صمیمی و یار غار هستیم و اسرار جدایی نداریم. البته در مواردی هم مثل هر انسان متفكری اختلاف نظر داریم. یك بار درباره این موضوع بحث كردیم و نتیجه این شد كه طبیعتاً ایشان حجتی ندارد كه بخواهد نظر مرا بپذیرد، اما من نمی توانم صرفاً به نظر خود عمل كنم؛ زیرا حجت دارم و قانوناً و شرعاً باید از ایشان تبعیت كنم و این قرار ما با ایشان است. (خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا، 2/9/1387)
2- رك: بیانات امام خامنه ای در تاریخ های (12/09/1379)، (21/09/1380) (06/08/1383)، (08/06/1384)
3- رك: بیانات امام خامنه ای (29/3/1388)


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1396/06/28 06:14
Howdy just wanted to give you a quick heads up.
The words in your content seem to be running off the screen in Opera.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to
do with web browser compatibility but I figured I'd post to
let you know. The style and design look great though! Hope
you get the issue fixed soon. Cheers
1391/03/23 22:38
سلام بر شما .با پست جدید خاطره شماره (7) غرب کشورستون پنجم دشمن. تابستان سال63منطقه غرب کشور منتظر حضور شما هستم .بسم الله.
1391/03/22 06:14
سلام
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز : 31
  • بازدید دیروز : 27
  • بازدید این ماه : 54
  • بازدید ماه قبل :92
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
افسر جنگ نرم (فیضیه)
افسر جنگ نرم
free counters
Free counters Online User

خورشید

کمپین وبلاگ نویسی امام علی النقی (ع)

1.
Iranbloglist.com